Prawe czy lewe ? Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych.

Wybór odpowiednich drzwi tylko z pozoru wydaje się łatwy. Na ich funkcjonalność w codziennym użytkowaniu wpływa wiele czynników. Gdy już mamy wybrany odpowiedni model i klamkę musimy odpowiedzieć na pytanie czy mają to być drzwi prawe czy lewe.

Po czym poznać które są jakie ?

Stań przodem do drzwi, które otwierają się do ciebie. Jeżeli klamka znajduje się po lewej stronie a zawiasy po prawej to są to drzwi prawe. Natomiast jeżeli klamka znajduje się po prawej stronie a zawiasy są po lewej to są to drzwi lewe.

A co jeżeli drzwi otwierają się na zewnątrz ?

Wtedy drzwi prawe mają zawiasy po lewej stronie a drzwi lewe zawiasy po prawej stronie.

Dlaczego, więc wybór ten jest ważny ?

Ponieważ może się okazać, że wybrana strona otwierania jest niefunkcjonalna, gdyż po otwarciu zajmują dużo miejsca, uderzają w meble stojące przy ścianie, lub utrudniają dostanie się do innych sprzętów. Należy wziąć też pod uwagę skosy sufitu, aby kant drzwi nie uderzał w nie.
Przy planowaniu mieszkania trzeba wziąć pod uwagę gdzie znajdują się włączniki światła. Najczęściej są w pobliżu drzwi, więc nie powinny być zasłaniane przez otwarte drzwi. W praktyce może być uciążliwe zamykanie drzwi po to aby włączyć lub wyłączyć światło
Gdy pokój nie jest duży warto wybrać drzwi, które otwierają się na zewnątrz. Mała przestrzeń ograniczona otwartymi drzwiami za którymi żaden mebel nie może stać jest niefunkcjonalne i niepotrzebnie marnuje cenną przestrzeń.

Wszystkie drzwi w korytarzu powinny swobodnie otwierać się i zamykać bez kolizji z innymi. Warto dokładnie zaplanować cały system otwierania i zamykania, jak będą ze sobą sąsiadować. Można również wziąć pod uwagę czy jesteśmy prawo czy lewo ręczni. Dla osób praworęcznych wygodniejsze są drzwi lewe i na odwrót. Choć wiadomo, że przy większej ilości domowników trzeba iść na kompromisy.