Proces zakupu okien do domu. Przejdźmy go razem.

Budowa domu to wyzwanie, dlatego ważne jest, aby trafić na rzetelnych i doświadczonych sprzedawców. Kiedy przyjdzie etap wyboru okien do domu może to początkowo sprawiać problemy ze względu na duży wybór. Pomimo tego, że mamy w projekcie wpisane wymiary i rodzaj okna to często są to informacje orientacyjne. Warto udać się wtedy do doświadczonego salonu i skorzystać z wiedzy i ich doświadczenia.

Od zakupu odpowiednich okien dzieli Cię kilka kroków :

 1. Wizyta w puncie sprzedaży.

Warto porównać oferty kilku salonów, ale nie tylko kierować się zakupem tych gdzie cena wydaje się najbardziej atrakcyjna. Należy zwrócić uwagę na to czy doświadczone osoby będą montować, czy sprawnie działa obsługa klienta, czy sprzedawca jest rzetelny i terminowy, jak wygląda proces składania reklamacji a także jakie są zasady serwisowania.

 1. Wybór profili
 • Profile okienne PVC są najbardziej popularne ze względu na prosty i tani sposób montażu. Nie wymagają również żadnej dodatkowej konserwacji. Pielęgnacja ram z PVC polega na standardowym przemyciu ich od czasu do czasu.
 • Profile drewniane są bardziej wymagające od PCV ponieważ należy poddawać je impregnacji i są podatne na warunki atmosferyczne. Ich zaletą jest estetyczny wygląd i dobra akustyka.
 • Profile aluminiowe należą do najdroższych, ale mają najlepsze parametry. Są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, chemiczne.

 

 1. Porównanie parametrów

Przez okna ucieka z domu od 25 do 40% ciepła, więc ważne jest, aby okna miały jak najlepsze parametry. Należy zwrócić uwagę na współczynniki przenikania ciepła (Uw, Ug, Uf) a także na parametry opisujące właściwości szklenia, takie jak współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej g(gn) i przepuszczalności światła Lt,.

 

 1. Odpowiednie zabezpieczenia przez włamaniem

Należy zwrócić uwagę na wysokie parametry antywłamaniowe. Takie okucia okienne posiadają rolki antywyważeniowe. Elementy te montowane są na skrzydle okiennym i uniemożliwiają wyważenie całego skrzydła z futryny. Okno takie uniemożliwia jego sforsowanie.

Dobrym rozwiązaniem są również klamki antywłamaniowe czyli te na kluczyk lub z przyciskiem, lub elektryczne mechanizmy zabezpieczające a także rolety antywłamaniowe.

 1. Aranżacja okna – wybór odpowiednich parapetów

Powinien on współgrać z wybranymi okna oraz z wystrojem wnętrza. Warto już teraz podjąć decyzje z czego będzie wykonany – PCV, drewno czy kamień i uwzględnić to w budżecie.

 

 1. Wycena

Na końcowym etapie, kiedy wszystkie elementy zostaną wybrane, sprzedawca przygotuje wycenę, oraz umowę z którą należy się dokładnie zapoznać. Po podpisaniu umowy, należy wpłacić zaliczkę.

 

 1. Montaż i odbiór

Po wykonanym montażu, należy dokonać odbioru, czyli sprawdzić czy wszystko działa prawidłowo.

 

 1. Serwis

Podczas okresu gwarancyjnego serwis jest bezpłatny i w razie wystąpienia problemów należy zgłaszać się do sprzedawcy. Serwisanci powinno wszystkie usterki wyregulować.